Woda z kranu jest inna niż 10 lat temu!
Co się zmieniło?
PRAWDY i MITY
Zawsze byłem przekonany, że woda w kranie nie nadaje się do picia, a wręcz jest trują ca.
W ostatnich latach gruntownie zmodernizowano systemy uzdatniania wody. Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Łódź, Lublin, Katowice i wiele innych miast mają teraz świetną wodą!!
Słyszałem, że w wodzie kranowej nie ma minerałów.
Woda z kranu posiada minerały w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Ich ilość jest zależna od miejsca np. w Warszawie: jest to ok 250 mg/l, a w Krakowie: ponad 300 mg/litr. Denerwuje Cię kamień osadzają cy się w czajniku? To są właśnie cenne minerały!
Przegotowana woda jest zdrowsza.
Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu (kamienia) części minerałów – zwłaszcza zwią zków wapnia i magnezu – co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie składu mineralnego wody. Z tego powodu gotowanie wody nie jest zalecane przy bezpośrednim spożyciu.![]()
Zawsze mi powtarzano, że od picia kranówy będę miał kamienie nerkowe.
Picie wody kranowej nie odpowiada za powstawanie kamieni nerkowych oraz żółciowych.![]()
Woda płynie rurami miejskimi, każdy może coś do niej dosypać.
Jakość wody jest kontrolowana, także podczas transportu rurami. Panują ce w nich wysokie ciśnienie oraz to, że są położone głęboko w ziemi, sprawia, że ich nawiercenie i dodanie czegokolwiek do wody jest niemożliwe.![]()
Wiele razy widziałem, że z kranu leci brą zowa woda. Myślałem, że można się nią zatruć.
Brą zowe zabarwienie zazwyczaj jest wynikiem podwyższonej zawartości żelaza. Może ono powstawać w trakcie napraw lub czyszczenia sieci oraz w okresie wakacyjnych wyjazdów, kiedy mniej ludzi korzysta z wody. Samo żelazo nie jest szkodliwe, ale gdy woda ma dziwny wyglą d, zalecamy powstrzymać się od jej picia do momentu zniknięcia przebarwienia.
Jak dzić działa kontrola jakości wody z Twojego kranu?
Częstotliwość badania jakości wody jest powią zana z wielkością jej przepływu:
Jeżeli mieszkasz w dużym lub średnim mieście, Twoja woda jest z pewnością bardzo często kontrolowana. Jest badana zarówno przed wpuszczeniem, jak i podczas transportu siecią wodocią gową . Jedynym i za razem najkrótszym odcinkiem, na którym za wodÄ nie odpowiada jej producent, jest instalacja wodocią gowa w budynku. Za jej stan odpowiada zarzą dca.
Jeżli mieszkasz na wsi lub w małym mieście i nie masz zaufania do swojej wody, możesz zadzwonić i zapytać o jej jakość w zaopatrują cym cię zakładzie wodocią gowym, lokalnej stacji sanepidu albo zlecił dodatkowe badanie we własnym zakresie.
Jeżeli masz wodę z własnej studni za jej jakść i badanie odpowiadasz sam.
Źródło: pijewodezkranu.org
« powrót